1.6. Постійні магніти


1.               Магнітні явища
Ще в глибоку давнину було помічено здатність деяких залізних руд притягувати до себе залізні тіла. Давні греки називали шматки цих руд магнітними каменями, ймовірно, за назвою міста Магнесія, з якого привозили таку руду.
Постійні магніти – це тіла, які тривалий час зберігають магнітні властивості.

Предмети, що містять у собі залізо, сталь, нікель, чавун або їх сплави, притягуються (феромагнетики).
Папір, скло, пластмаса, мідь магнітом не притягуються.
Властивості постійних магнітів:
1.       Магнітна дія магніту є різною на різних ділянках його поверхні;

2.       Полюси магніту – це ділянки, де магнітна дія виявляється найсильніше.


3.       Магніт має два полюси – північний N і південний S.


4.       Неможливо одержати магніт тільки з одним полюсом.




5.       Однойменні полюси магнітів відштовхуються, різнойменні –  притягуються





6.       У разі нагрівання постійного магніту до певної температури (її називають точкою Кюрі) його магнітні властивості зникають.





Для орієнтування на місцевості люди виготовили прилад — компас. Він дає змогу визначати сторони горизонту за будь-якої погоди. Тому компас обов'язково беруть із собою мореплавці, геологи, туристи. Основна складова цього приладу - магнітна стрілка. Вона розташована на вістрі голки і вільно обертається. Наша планета сама є магнітом велетенських розмірів. Магнітна стрілка компаса щомиті відчуває магнітну дію Землі. І тому один її кінець завжди вказує на північ, а інший - на південь.
Магнітами можна скористатись для кріплення карт, таблиць, для пошуку голки, інших дрібних залізних виробів, для щільного закривання дверей тощо. Намагнічений інструмент дає можливість годинниковому майстру працювати із дрібними залізними деталями, не гублячи їх.
Постійні магніти: 

Цікаві факти про магніти:
1.               Чому магніт називають магнітом?
Існує дві версії походження назви: поетичне і не дуже. Перша – це поетична легенда про пастуха на ім’я Магнус (або Магнес). Відомий історик Пліній писав, що одного разу цей пастух забрів зі своїми вівцями на нове місце, став на незвичайний чорний камінь і раптом виявив, що не може відірвати від нього палицю і свої підбиті цвяхами черевики.
Найімовірніше, що все було прозаїчніше: одного разу в грецькій області Магнисии виявили поклади каменю, здатне притягувати залізо. Його так і назвали – «камінь з Магнисии» або, простіше кажучи, магніт.
2.               Як з’явилася магнітна дошка?
У 2008 році троє американських студентів демонстрували свої знання, але для показу всієї необхідної інформації їм не вистачило місця на дошці, вони вирішили додатково використовувати аркуші великого формату, але складність полягала в тому, що папір необхідно було тримати в руках. І тоді їм прийшла геніальна ідея зробити частину дошки з магнітною поверхнею.
3.               Чому труна пророка Магомета висить у повітрі?
Не одне століття допитливі уми розбурхувала історія про левітаційний гріб пророка Магомета. У 1600 році була видана книга про магніти, де автор Вільям Гільберт передав почуту історію про каплиці Магомета. Її склепіння містить камені великої сили, які дозволяють залізній скрині з прахом пророка висіти в повітрі.
4.               Чому магнітний томограф бачить людину зсередини?
Наш організм на 60-80% складається з H2O, і атоми водню у формулі  води при дії потужного магніту починають випромінювати хвилі. Вони різні, тому що залежать від тканин, де розташовані атоми, і відображають будь яку зміну в нашому тілі. Поміщена в магнітне поле людина випромінює ці хвилі, і зафіксовані показники трансформуються в триколірне зображення.
Завдання для самоперевірки


Немає коментарів:

Дописати коментар