2.5. Вади зору та їх корекціяМабуть, ви помічали, що деяким людям, особливо похилого віку, важко розглядати близькі предмети, вони на відстані витягнутої руки читають книжки, газети, квитанції.
Цю ваду зору називають далекозорістю: щоб розглянути близькі предмети, далекозорі люди намагаються відсунути їх подалі.
Однією з причин далекозорості є зменшення з віком пружності кришталика: він утрачає здатність збільшувати свою оптичну силу настільки, щоб сфокусувати на сітківці зображення близько розташованих предметів. Тому зображення предмета, розташованого на відстані найкращого зору, буде за сітківкою. Ось чому багато людей, яким понад 40—50 років, є далекозорими.
За допомогою лінз можна виправляти цю ваду зору.

У разі далекозорості допомагають окуляри зі збиральними лінзами. Збиральна лінза допомагає кришталику сфокусувати на сітківці промені, які виходять від близько розташованих предметів. Унаслідок цього на сітківці виникає чітке зображення таких предметів.
Дуже поширена (цього разу — у будь-якому віці) і «протилежна» вада зору, коли людина добре бачить близькі предмети, але погано розрізняє віддалені. Щоб розглянути предмети здалеку люди мружаться.
Таку ваду зору називають короткозорістю. Короткозора людина намагається наблизити предмет до очей, коли вона розглядає його без окулярів.
У короткозорості «винуватий» часто не кришталик, а форма ока: воно дещо витягнуто, унаслідок чого сітківка розташована занадто далеко від кришталика. Через це промені, що виходять від віддалених предметів, фокусуються не на сітківці, а перед нею.
За допомогою розсіювальних лінз можна виправляти і короткозорість.

Короткозорість часто є успадкованою, але вона може сформуватися й у шкільному віці через надмірне навантаження на очі під час читання й писання, особливо у разі поганого освітлення робочого місця — удома й у класі. Тому бережіть очі «як зіницю ока»!
Правила здорових очей:
1. Зверніть увагу на раціон: їжте овочі, що містять каротин (морква, болгарський перець та ін.), а також чорницю, петрушку, шпинат та іншу зелень.
2. Добре висипайтеся.
3. Намагайтеся підтримувати достатню вологість повітря в приміщенні, де працюєте.
4. Робіть вправи для розслаблення очей. Особливо, якщо працюєте за комп’ютером.
5. Час від часу просто відпочивайте від окулярів, комп’ютера, напруженої роботи.
6. Під час роботи за комп’ютером або читання електронних книг підбирайте безпечний для зору шрифт.

Завдання для самоперевірки


Немає коментарів:

Дописати коментар