2.12. Утворення кольорів.


Сучасні погляди на природу кольорів базуються на відкриттях видатного англійського вченого Ісака Ньютона. Він знав, що коли пропустити крізь призму широкий пучок білого світла, то цей пучок не тільки відхилиться: краї пучка набудуть забарвлення.
Деякі спектральні кольори у разі накладання один на одного утворюють білий колір. Такі пари спектральних кольорів називають доповняльними.
Особливе ж значення для нашого зору мають три основні спектральні кольори: червоний, зелений і синій. Накладаючи ці три кольори один на одний у різних пропорціях, можна діставати різні кольори та відтінки. При цьому зелений, червоний і синій кольори не можна одержати комбінацією інших кольорів спектра. На накладанні трьох основних спектральних кольорів у різних пропорціях ґрунтується, наприклад, кольорове телебачення. Якщо ви подивитеся на екран кольорового телевізора через лупу, то побачите, що зображення складається з дрібних об'єктів червоного, зеленого й синього кольорів.
Кольори
Основні
Вторинні
Доповняльні
Це кольори, які не можуть бути утворені комбінаціями інших кольорів
Це кольори, які утворюються різними комбінаціями основних кольорів
Це кольори, які дають білий колір
Червоний
Зелений
Синій
Жовтий (Ч + З)
Блакитний (З + С)
Пурпурний (Ч + С)
Жовтий + синій
Червоний + блакитний Пурпурний + зелений


 Цікаві факти:

1.    Кольори в різних сферах діяльності людини:
З курсу біології людини : Вам відомо, що людина здатна розпізнавати інформацію, яка потрапила на сітківку ока, і діяти на основі побаченого. За цей важливий процес відповідають фоторецептори на сітківці, а саме - палички (їх 130 млн) і колбочки (7 млн). Колбочки збуджуються при яскравому світлі і малочутливі до слабкого освітлення. Вони сприймають колір, форму й деталі предметів. Палички дуже чутливі до світла і тому збуджуються при малому, так званому сутінковому освітленні. Колбочок є три типи. Колбочки І типу реагують на червоний колір, II типу - на зелений і III типу - на синій колір. Ці кольори називаються основними. При ізольованій дії хвиль різної довжини кожен тип колбочок збуджується неоднаково. Внаслідок цього кожна довжина хвилі сприймається як особливий колір. Якщо всі три типи колбочок збуджуються одночасно і однаково, то виникає відчуття білого кольору.
З інформатики: Зображення в кольоровому телевізорі має всі кольори та їх відтінки, хоч утворюються вони трьома основними кольорами: червоним, синім і зеленим. Ви всі, мабуть, чули про комп'ютерний підбір фарб. Малюючи спочатку синім, а потім жовтим олівцем, ми отримаємо зелений колір.
З біології:  Деякі люди не розрізняють кольори. Розлад колірного зору називають дальтонізмом на честь англійського вченого Дж.Дальтона, який у 1794 р. вперше описав це явище. Природженим (спадковим) дальтонізмом буває, як правило, розлад сприймання червоного й зеленого кольорів. Сліпота на синій колір є здебільшого набутою. Розлади колірного зору пояснюються відсутністю певних видів колбочок у сітківці ока. Дальтонізм спостерігається у 0,5 % жінок і у 8 % чоловіків. Люди, які страждають на дальтонізм, не можуть працювати на транспорті, в авіації тощо. Дальтонізм не лікується.
Психологічний ефект кольору: Колір певним чином впливає на все наше життя, навіть якщо ми цього не усвідомлюємо. Колір одягу, який ми вибираємо зранку, є також не випадковим - він подобається нам, ми почуваємося в ньому найкомфортніше. Ми інтуїтивно шукаємо той колір, якого потребуємо. Спеціалісти з маркетингу чудово знають, як впливає колір на клієнтів. Наприклад, якщо господарі кафе хочуть, щоб клієнти менше затримувались і швидше звільняли місця за столом, то вони використовують в інтер'єрі багато яскравих фарб: жовту, оранжеву, червону. М'які кольорові відтінки і неяскраве світло використовують господарі ресторанів, які зацікавлені довше утримувати клієнтів і тому створюють затишну атмосферу. Психологи виділяють такі основні кольори: червоний, синій і жовтий. Психологічна характеристика кольорів подана на таблиці «Психологічна характеристика кольорів». червоний - настрій захоплення; оранжевий - радісний; жовтий - світлий, приємний; зелений - спокійний, урівноважений; фіолетовий — напружений, стурбований, збентежений; чорний - тужливий, зневірений у власних силах. 

Завдання для самоперевірки:

2 коментарі: